fbpx

Rekrutacja pracowników. Którą metodę wybrać?

Rekrutacja pracowników. Którą metodę wybrać?

Rekrutacja pracowników. Którą metodę wybrać?

Znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy dobrze wpasują się z kulturę organizacyjną firmy, może być wyzwaniem, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw. Jeśli stoisz przed procesem poszukiwania kandydatów do pracy i zastanawiasz się, która metoda rekrutacyjna będzie najlepsza, to ten artykuł jest dla Ciebie. Czytaj dalej i poznaj plusy i minusy najpopularniejszych metod rekrutacyjnych.

Rekrutacja tradycyjna

Rekrutacja tradycyjna jest klasyczną metodą pozyskania pracowników. Opiera się ona na publikacji ofert pracy na portalach ogłoszeniowych (lub rzadziej w urzędach pracy, biurach karier, lokalnych gazetach). Zainteresowani kandydaci w odpowiedzi na ogłoszenie, przesyłają swoją aplikację na dane stanowisko.

Rekrutacja tradycyjna – plusy:

 • Szeroki zasięg. Ogłoszenia możesz zamieścić na różnych portalach, a także w mediach społecznościowych, dzięki czemu dotrzesz do dużej liczby potencjalnych kandydatów.
 • Stosunkowo niski koszt pozyskania kandydatów. Możesz dobrać źródła pozyskania kandydatów do Twojego budżetu. 

Rekrutacja tradycyjna – minusy:

 • Ryzyko niskiej jakości aplikacji. Przy tego typu rekrutacji warto się liczyć z kandydatami nieposiadającymi odpowiednich kwalifikacji. 
 • Selekcja kandydatów może być czasochłonna, gdy musisz “odsiać” aplikacje słabej jakości, szczególnie jak rekrutujesz na popularne stanowiska.

Rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna związana jest z awansowaniem pionowym/poziomym pracowników z Twojej firmy. Ta metoda pozwala na wykorzystanie posiadanych zasobów ludzkich i rozwijanie wewnętrznego potencjału pracowników.

Rekrutacja wewnętrzna – plusy:

 • Podniesienie motywacji pracowników poprzez zapewnienie możliwości rozwoju w ramach organizacji.
 • Wewnętrzni kandydaci znają wartości oraz kulturę organizacyjną firmy. 
 • Oszczędność czasu i zasobów związanych z pozyskaniem kandydatów.

Rekrutacja wewnętrzna – minusy:

 • Ryzyko pominięcia dobrych kandydatów spoza organizacji, którzy mogliby wnieść świeże spojrzenie oraz cenne doświadczenie do organizacji.
 • Istnieje ryzyko konfliktów wewnętrznych spowodowanych wyróżnieniem/awansowaniem jednego z pracowników. 

Rekrutacja w formie headhuntingu (direct search)

Headhunting jest jedną z efektywniejszych form pozyskania kandydatów do pracy. Polega on na aktywnym poszukiwaniu osób, które wpisują się w określone wymagania stanowiska. Headhunterzy pozyskują zarówno tych kandydatów, którzy aktywnie poszukują pracy, jak i tych, którzy są pasywni (tj. aktualnie nie myślą o zmianie pracy). Rolą rekrutera jest w takiej sytuacji przekonanie kandydata do rozważenia udziału w danym projekcie rekrutacyjnym. 

Headhunting – plusy:

 • Pozyskanie kandydatów o wysokich kompetencjach i odpowiednim doświadczeniu oraz znajomości branży..
 • Możliwość pozyskania również tych kandydatów, którzy nie szukają aktywnie pracy.
 • Headhunterzy posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w rekrutacji na stanowiskach średniego i wyższego szczebla.

Headhunting – minusy:

 • Koszty rekrutacji są wyższe niż w przypadku pozostałych metod.
 • Pozyskanie kandydatów metodą headhuntingu może być czasochłonne i wymagać znacznych zasobów, dlatego warto, by zajęli sie tym profesjonalni headhunterzy z agencji rekrutacyjnej.

Czy współpraca z agencją rekrutacyjną jest dla Ciebie? 

Wybór odpowiedniej metody rekrutacji zależy od wielu czynników, takich jak budżet, specyfika branży czy oczekiwania wobec kandydatów. Rekrutacja we własnym zakresie może być korzystna pod względem pełnej kontroli nad procesem, podczas gdy współpraca z agencją rekrutacyjną może przyspieszyć znalezienie odpowiednich talentów

Jeśli masz małą firmę, która nie ma dedykowanego działu HR lub masz ograniczone zasoby ludzkie, wówczas współpraca z zewnętrzną agencją może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Zewnętrzna agencja rekrutacyjna może Cię odciążyć we wstępnej selekcji oraz weryfikacji kandydatów i zarekomenduje tylko te osoby, które będą odpowiednie na dane stanowisko. Możesz też skorzystać z wiedzy i doświadczenia Specjalistów ds. rekrutacji w formie doradztwa, gdy chcesz stworzyć nowe stanowisko w organizacji lub poprawić proces rekrutacyjny w firmie.

Jako doświadczeni rekruterzy z bogatym doświadczeniem, jesteśmy gotowi pomóc Ci znaleźć najlepsze talenty dla Twojej organizacji. Napisz do nas na adres personia@personia.pl.

A jeśli rekrutujesz we własnym zakresie i widzisz rezultaty – świetnie, gratulujemy! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright ©️2022 Personia Sp. z o.o.