fbpx

8 rzeczy, które motywują pracownika i działają za darmo

8 rzeczy, które motywują pracownika i działają za darmo

Czy naprawdę wciąż trzeba szukać coś nowego i angażować dodatkowe pieniądze, by Twoi pracownicy chętnie przychodzili do pracy?To wielki tekst. Wielki, bo mocny merytorycznie. Wielki, bo pierwszy tekst napisany nie przeze mnie, ale przez naszego pierwszego Franczyzobiorcę w Personii. Poznajcie Krzysztofa Wilczewskiego i jego pióro 🙂 Krzysiek – witamy na pokładzie!

 

8 rzeczy, które motywują pracownika i działają za darmo


 

Pracując z menadżerami na różnym szczeblu i z różnym stażem, często słyszę pytanie, jak działać z pracownikami, co im dać i w jakiej formie, by „chciało im się chcieć”? Co działa najlepiej, jak nagroda?
Odbijam wówczas piłeczkę i zadaję jedno proste ale jakże ciekawe pytanie: „odpowiedz mi najpierw, jakim Ty jesteś szefem dla zespołu?” i zaraz utrudniam – „odpowiedz nie tak jak Ty uważasz i możesz o Sobie powiedzieć,  tylko powiedz co o Tobie mówią Twoi pracownicy”.
Tu najczęściej jest milczenie lub zdanie rozpoczynające się od „no chyba ….”
Dlaczego to takie dość ważne by to wiedzieć? Otóż panuje dość powszechna zgoda, że umiejętne motywowanie kadry to klucz do sukcesu firmy. Wielu przedsiębiorców czy szefów zapomina jednak że „ludzie odchodzą od menadżerów, a nie od firm”.
Amerykański Instytut Gallupa (jedna z najstarszych organizacji zajmujących się badaniem opinii społecznej),  trakcie ostatnich 30 lat przeprowadziła badania na grupie: 1,8 mln pracowników oraz 88 tys. menedżerach, na całym świecie. Badania prowadzone były w firmach reprezentujących różne sektory i branże, a respondenci zajmowali w nich zróżnicowane stanowiska i byli w różnym wieku reprezentując wspominane wyżej pokolenia.
Dokonano ciekawych odkryć. Otóż do oceny miejsca pracy wystarczy zaledwie 12 pytań. Dają one potężną dawkę najważniejszych informacji. Dzięki tej wiedzy możesz tworzyć lepsze miejsce pracy w swojej firmie bez względu czy zatrudniasz 1 osobę, czy masz kilka działów i kilkudziesięcioosobowe zespoły. Oto te pytania:
1.    Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
2.    Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
3.    Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
4.    Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoja pracę?
5.    Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
6.    Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijał?
7.    Czy w pracy liczy się moje zdanie?
8.    Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
9.    Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
10.    Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela?
11.    Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałem z kimś o postępach, jakie poczyniłem?
12.    Czy miałem w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?

 

Jako szef firmy, czy menadżer warto znać odpowiedź na wszystkie, jednak kluczowe jest znać odpowiedź na pierwsze 6 pytań. Jeśli więc jesteś menadżerem czy właścicielem i chcesz tworzyć zmotywowany zespół do pracy, na początek postaraj się, aby każdy mógł na te pytania odpowiedzieć w skali 1-5 właśnie na „5”. Jak już to osiągniesz, popracuj nad pozostałymi.

 

CO DZIAŁA NA PRACOWNIKA BEZ KONIECZNOŚCI PONOSZENIA KOSZTÓW?


Kilka podpowiedzi z mojej strony co zawsze działa na pracownika bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Może czasem to metody wręcz banalne, ale uwierz bo działają bardzo dobrze:

 

1)    „Flexi-praca”

Nie ma lepszej nagrody dla pracownika, niż elastyczny czasu pracy. Pomoże to pracownikowi zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym.

 

2)    Przyłap ludzi na tym, co robią dobrze i powiedz im o tym!!!
Każdy lubi usłyszeć dobre słowo. Szczególnie za dobrze wykonaną pracę, a co ważniejsze, za wysiłek jaki w nią włożył. Zdarzają się momenty, w których nawet te najbardziej trafione pomysły i projekty kończą się fiaskiem. W takiej sytuacji – mimo ogromu wykonanej pracy – pracownik nie może pochwalić się konkretnymi wynikami. Dlatego też doceniaj i  dostrzegaj nie tylko sukcesy, ale i wkład pracy podwładnych.
Bardzo działają tu oprócz ustnej pochwały, odręcznie napisane notki dla pracownika.
Pewien prezes jednej z amerykańskich firm, miał zwyczaj wypisywania pochwał na banknotach o niskim nominale. Dla pracowników otrzymanie takiej nagrody było na tyle istotne, że kolekcjonowali oni swoje „dolarówki”. W ciągu dwóch lat tylko jedna osoba zapytała, czy szef nie miałby nic przeciwko wydaniu ofiarowanego jej banknotu.

 

3)    Czasem bądź asystentem
Kiedy firma ma „żniwa” lub jest w tzw. „gorącym okresie” i w szybkim tempie musi zrealizować ogromną ilość zadań, nieocenione staje się podanie pomocnej dłoni pracownikowi: można udzielić cennej porady lub ułatwić podjęcie trudnej decyzji.
W wielu firmach, niektórzy kierownicy – od czasu do czasu – serwują swoim pracownikom kawę. Mają wówczas możliwość poznania ich opinii, wysłuchania ich problemów, a także mogą pomóc im w realizacji zadań. Zwiększa to zaufanie pomiędzy pracownikami, a także przyspiesza proces realizacji projektów.

 

4)    Wspólnie zdmuchuj świeczki i pielęgnuj wspomnienia
Urodziny to szczególny dzień, dlatego warto świętować je razem z pracownikiem. I nie musi to być moment, który zaburza pracę w ciągu dnia. Sprytnym pomysłem jest zapraszanie raz w miesiącu na śniadanie, czy obiad te osoby które w danym miesiącu obchodziły urodziny i celebrowanie tego przy rozmowie. Pracownicy nie tylko czują się bardziej docenieni, ale też zmieniają swój sposób patrzenia na kadrę zarządzającą, jako na bardziej przystępną i pomocną.

 

Chętniej dzielą się swoimi pomysłami i odważniej podchodzą do realizacji nowych projektów. Ważne także by uwieczniać takie chwile i dzielić się tym na wewnętrznych portalach firmy, to bardzo buduje atmosferę.

 

5)    Pozwól dzielić się dobrym słowem
Wprowadź atmosferę, by pracownicy sami wyrażali na swój temat pozytywne opinie. Na przykład raz na jakiś czas można zorganizować spotkanie podczas którego każda osoba napisze na kartce papieru, co lubi i docenia w swoim współpracowniku. Następnie kartki te przekazywane są do ich adresatów. Takie spotkania nie generują kosztów, jednakże bardzo silnie wpływają na zwiększenie motywacji pracowników i ich integrację.

 

6)    Stwórz „tablicę dla zasłużonych”
Ekperci HR sugerują, że wyjątkowo skutecznym motywatorem jest publiczna pochwała. To fakt niezbity, z tym że dość szybko taka chwila jest ulotna. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie tzw. „tablicy zasłużonych” w ciekawym i dostępnym miejscu zarówno dla innych pracowników, jak i dla klientów. Umieszczać tam można zdjęcia pracowników, którzy w danym okresie mocno przyczynili się do realizacji celów biznesowych firmy wraz z opisem ich działań, by promować i stawiać daną osobę za wzór do naśladowania. Pracownik taki staje się mocno doceniony na dłuższy czas i zmotywuje go to oraz innych do równie efektywnych działań w przyszłości.

 

7)    Daj chwilę odpoczynku
Większość osób ma stresująca pracę lub momenty, w których odczuwamy duży stres. Każdy wiec bardzo docenia chwilę, w której może się zrelaksować. Jeśli w firmie wygospodarowane jest pomieszczenie, w którym można chwile odpocząć, zrelaksować się czy po porostu rozluźnić to oprócz tego, że stanowi to miłą nagrodę, to jeszcze korzystnie wpływa na poziom koncentracji i efektywniejszą dalsza pracę.

 

8)    Używaj magicznych słów
Coś co szczególnie polecam i lubię. Można wymyślać różne benefity i udogodnienia oraz opracowywać strategię wynagradzania. W codziennym jednak biegu jest jeden z najprostszych sposobów wzbudzenia w pracowniku motywacji. Wystarczy powiedzieć mu „dziękuję” i uścisnąć rękę dając do zrozumienia, że widzę Twoje zaangażowanie, cieszę się, że pracujesz właśnie dla mnie. I nie musi być to przekazane w oficjalnej formie, na forum publicznym, czy na „tablicy zasłużonych”. Poświecenie pracownikowi chwili uwagi, docenienie jego pomysłu, podziękowanie za wykonane zadanie – błahe?

Nic bardziej mylnego, jest to jeden z najpotężniejszych motywatorów, o którym jakże często zapominamy.

A co Ty byś do tego dodał? Jaką masz refleksję?

Artykuł 8 rzeczy, które motywują pracownika i działają za darmo pochodzi z serwisu Jak prowadzić własną firmę?.


Source: News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright ©️2020 Personia Sp. z o.o. Sp. k. | Polityka Prywatności