Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Wyzwania współczesnego HR-owca: audyt personalny

Nie od dziś wiadomo, że potencjałem każdego przedsiębiorstwa są zatrudnieni w nim pracownicy. To od nich zależą wyniki firmy. Nic więc dziwnego, że każdy współczesny pracodawca nastawiony jest na posiadanie w strukturach swojej organizacji najlepszych specjalistów. Z tego względu w firmach powinny odbywać się regularne audyty personalne, których nadrzędnym celem jest diagnoza i ocena umiejętności zawodowych zatrudnionego personelu.

 

Ostatnimi czasy znaczenie audytu personalnego wyraźnie przybrało na wartości. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna traktować posiadany przez nie kapitał ludzki jako jeden z czynników konkurencyjności decydujący o ich rynkowej przewadze. Jak wiadomo, podnoszenie konkurencyjności w warunkach nieustannie zmieniającej się gospodarki, wymaga intensyfikowania działań na wielu płaszczyznach: począwszy od wzrostu produktywności, poprzez optymalizację kosztów pracy, przedsiębiorczość, kreatywność i innowacyjność w działaniu (a zatem pozyskiwanie i promowanie talentów w organizacji), aż do skutecznego zarządzania ryzykiem w obszarze funkcji personalnej.

 

Audyt personalny, zatem, to narzędzie diagnostyczne, stosowane w celu dokonania analizy stanu personalnego w przedsiębiorstwie. W centrum jego działań znajdują się pracownicy – czyli zasoby ludzkie w organizacji i sposób zarządzania nimi przez pracodawców. Zasadniczym celem przeprowadzenia audytu personalnego jest przygotowanie merytorycznych przesłanek dotyczących konieczności, zakresu oraz skali zmian w zatrudnieniu. Ponadto regularne przeprowadzanie audytu w sposób dość istotny usprawnia pracę działu HR w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi w firmie.

 

Dzięki audytowi personalnemu możemy np.:

 • sprawdzić czy dany pracownik znajduje się na właściwym stanowisku i czy jego kwalifikacje oraz potencjał są w pełni wykorzystywane;
 • zaplanować ścieżki kariery i awansu;
 • dokonać wyboru najlepszych wewnętrznych kandydatów, do pełnienia kluczowych ról w organizacji;
 • uzyskać precyzyjne informacje na temat potencjału pracowników;
 • wykorzystać uzyskaną w trakcie audytu wiedzę w rekrutacji i selekcji pracowników, planowaniu szkoleń;
 • dokonać uszeregowania stanowisk pracy w kolejności od najważniejszych do zbędnych (doskonałe wsparcie w planowaniu redukcji zatrudnienia).

Ponadto, na podstawie wyników audytu personalnego, mogą zostać podjęte pewne strategiczne decyzje dotyczące m.in.:

 • działań naprawczych i rozwojowych firmy lub dostosowania struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa do strategii firmy;
 • „odświeżenia” lub skonstruowania i wdrożenia regulaminów i procedur obowiązujących w przedsiębiorstwie;
 • umożliwiania pracownikom wzbogacania zadań i metod pracy w firmie;
 • polepszenia procesów komunikowania się oraz optymalizację przepływu informacji, przekazów, korzystania i upowszechniania zasobów umiejętności i wiedzy w firmie;
 • wzrostu efektywności motywowania pracowników;
 • dostosowania programów szkoleń do rzeczywistej dynamiki potrzeb szkoleniowych pracowników, etc.

 

Audyt personalny to proces składający się z kilku etapów m.in.: przeprowadzenie wywiadu kwalifikacyjnego określającego przebieg dotychczasowej kariery zawodowej i określenie aspiracji poszczególnych pracowników; weryfikacja i ocena deklarowanej przez pracowników wiedzy, umiejętności i przygotowania do zawodu; ocena znajomości języków obcych (jeśli są wymagane do wykonywania pracy na danym stanowisku).

Oto lista najczęściej wykorzystywanych w trakcie audytu personalnego narzędzi badawczych:

1. Assessment Center (tzw. ośrodki oceny) – celem tego badania jest zdiagnozowanie grupy kandydatów (mogą to być zarówno obecni pracownicy, osoby z zewnątrz firmy kandydujące na wakujące stanowisko, bądź oba typy kandydatów jednocześnie); AC prowadzi do wyłonienia osób najlepiej spełniających określone kryteria (np. możemy wykorzystać AC w sytuacji konieczności pozyskania nowych liderów predestynujących do pełnienia kluczowych ról w organizacji).

2. Development Center (tzw. ośrodki rozwoju) – badanie umożliwia określenie mocnych i słabych stron każdego pracownika indywidualnie, ale również (w zależności od potrzeb) całego zespołu jako grupy. Wnioski z obserwacji pracowników i zespołu z pewnością pomogą zaplanować skuteczne ścieżki rozwoju badanych jednostek.

3. Testy psychologiczne, testy osobowości – precyzyjne narzędzia psychometryczne, które pozwalają określać typologie zachowań, osobowości i motywacji pracowników (wyniki testów pomagają w planowaniu działań podejmowanych przez pracodawcę w celu zwiększenia efektywności jednostek i organizacji).

4. Ocena 360 stopni – to metoda subiektywnej oceny kompetencji pracownika, dokonywana z wielu perspektyw pracowniczych relacji. Wynik oceny 360 stopni dostarcza informacji o silnych stronach oraz potrzebach rozwoju danej osoby. Oceny mogą dokonać koledzy, podwładni, manager liniowy lub inni zwierzchnicy w organizacji, klienci wewnętrzni, klienci i dostawcy zewnętrzni oraz inne jednostki organizacyjne będące w bezpośrednim kontakcie z danym pracownikiem.

5. Wywiad kompetencyjny – przeprowadzany jest w celu weryfikacji postaw i nastawienia pracowników do wykonywanych zadań. To z założenia obiektywna ocena kompetencji zawodowych pracowników, która dokładnie analizuje zaangażowanie w pracę oraz syndromy wypalenia zawodowego, etc.

 

Zachęcam do zastanowienia się nad przeprowadzeniem audytu choćby w mikro skali jednego działu lub swojej grupy zadaniowej. Być może jego wyniki staną się inspiracją dla Managerów Personalnych do przeprowadzenia audytu personalnego na szerszą skalę.

 

żródło: http://hrstandard.pl/


Szybki kontakt:
530 690 197
personia@personia.pl
kontakt

Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet