Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Poznaj swój kierunek rozwoju kariery zawodowej!

Według teorii Donalda E. Supera, rozwój zawodowy przebiega w czasie i obejmuje całe życie. Proces rozwoju zawiera rozwój postaw, wartości, umiejętności, zdolności, zainteresowań, cech osobowości i wiedzy, odnoszących się do pracy.

Wybór zawodu nie jest aktem jednorazowej decyzji, lecz procesem progresywnie rozwijającym się, oznaczającym ciąg decyzji i w życiu człowieka.

Edgar Schein, profesor psychologii zajmujący się doradztwem zawodowym i psychologią pracy, dzięki badaniom doszedł do wniosku, iż obrany rodzaj kariery jest ściśle powiązany z wyznawanym przez nas systemem wartości, kompetencjami i potrzebami. W wyniku tej analizy wyodrębnił on kilka grup kompetencji zawodowych wiążąc ze sobą indywidualne i organizacyjne aspekty rozwoju kariery. Nazwał je kotwicami kariery i wyróżnił pięć głównych rodzajów takowych kotwic.

1. kompetencje menadżerskie,

2. kompetencje zawodowe,

3. kreatywność,

4. bezpieczeństwo i stabilizacja,

5. niezależność.

Doskonały psycholog z dziedziny psychologii pracy C. Brooklyn Derr nie pozostał obojętny wobec powyższej teorii. Według niego każda jednostka w toku rozwoju zawodowego kształtuje wobec pracy swoją orientację. Określane są cele i założenia na dalszy rozwój, jak i kierunek rozwoju kariery zawodowej.

Derr wyróżnia następujące orientacje zawodowe:

  • Bezpieczeństwo. Identyfikują je takie cechy, jak stabilność i lojalność wobec pracodawcy. Osoby tej grupy wytrwale dążą do celu, którym jest awans w tym samym przedsiębiorstwie. Osoby takie są cierpliwe i dokładne w wykonywaniu swojej pracy, nie lubią ryzyka i preferują stałą pracę.

  • Wolność. W orientacji tej głównym założeniem jest autonomia i nie uzależnianie się od jednego pracodawcy. Jednostka taka kładzie nacisk na dowolność wyborów, jest bardzo pracowita, często też kreatywna, pomysłowa. Ma duże poczucie niezależności, nie jest szczególnie zainteresowane awansami.

  • Sukces. Osoby tej grupy dążą do drobnych sukcesów, gdzie będą mogły wykorzystywać wcześniej nabyte umiejętności i doświadczenia. Pracę i karierę wiążą głównie z przyjemnością, realizowaniem własnych zainteresowań i swoich pomysłów. Lubią wyzwania, choć niekoniecznie mowa tu o stanowiskach kierowniczych. Częstszym stanowiskiem dla tej grupy osób jest praca specjalisty w wybranej dziedzinie wiedzy.

  • Równowaga. Dla osób tej grupy ważne jest rozdzielenie obowiązków w pracy z wolnym czasem poświęconym dla rodziny. Istnieje silna granica wynikająca z wysokiej inteligencji emocjonalnej.

  • Rozwój. Dla osób tych szczególne znaczenie mają pieniądze i sukces zawodowy. Zainteresowane są szczególnie pięciem się w górę drabiny zawodowej. Osoby takie wysuwają pracę na pierwszy plan przy czym lubią być nagradzane za efekty swojej pracy.

Gdy główne rodzaje kariery zawodowej są już znane, należy określić grupę, do której się należy. Można w tym celu w sposób subiektywny przypisać się do najbliższej grupy rozwoju kariery zawodowej. Można również skorzystać z testu na rozwój zawodowy. Najlepszym sposobem jest jednak wybranie się do psychologa pracy lub doradcy zawodowego, który w pełni profesjonalny sposób dokona analizy.

Pamiętajmy, że znajomość swej grupy kompetencji związanych z planowaniem kariery zawodowej jest niezwykle istotna!

Wiedza ta pozwala bowiem przejść od razu do działania we właściwym obszarze zamiast tracić energię na niesatysfakcjonującą pracę.


Szybki kontakt:
530 690 197
personia@personia.pl
kontakt

Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet