Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Potencjalna satysfakcja z pracy

Potencjalna satysfakcja z pracy

„Siedzę przed monitorem w pracy i stukam palcami w klawiaturę. Monotonne stuk, stuk, stuk…, a za oknem dzieje się świat”. W ten sposób moja znajoma, wyraziła swoje niezadowolenie z pracy. Nie zdziwił mnie ton rezygnacji w jej głosie, bo przecież w pracy spędzamy ponad ¼ życia. Przeciętnie 160 godzin w miesiącu i prawie 2000 godzin w ciągu całego roku. Skoro praca stanowi znaczącą część naszego życia, odpowiedź na pytanie, jak ważna jest satysfakcja z pracy, nasuwa się sama. Jednak odpowiedź na pytanie, jak ją uzyskać, nie jest już taka oczywista.

Choć jesteśmy różni, jak linie papilarne na naszych dłoniach, znaczenie mają dla nas takie same czynniki. Psychologia i intuicja udowadniają, że zadowolony pracownik jest bardziej skuteczny i kreatywny w swojej pracy. Według popularnej teorii zaczerpniętej z psychologii organizacji i zarządzania, teorii Herzberga, dla pracownika motywujące są dwie kategorie czynników:
• czynniki higieny – warunki pracy, płaca, stosunki w środowisku pracy, stałość pracy, właściwe działania administracyjne pracodawcy, a także
• czynniki motywujące – osiągnięcia, uznanie, praca sama w sobie, możliwość awansu i rozwoju, odpowiedzialne zadania.

Zakłada się, że czynniki higieny domagają się zaspokojenia jako pierwsze i stanowią konieczny warunek rozważania oferty nowej pracy lub pozostania w pracy dotychczasowej, jednak nawet w pełni spełnione nie podnoszą znacząco motywacji, efektywności działania ani satysfakcji z pracy. To czynniki motywujące – czyli stopień ich spełnienia decyduje o satysfakcji z pracy, chęci wykonywania z pasją i dużą skutecznością ponadprzeciętnych zadań.

Ale satysfakcja z pracy zależy też od…. nas samych, od naszego potencjału i zaangażowania. Potencjał coraz częściej znajduje się w centrum zainteresowania managerów i rekruterów. Predyspozycje, talent, zdolność to synonimy tej samej, pożądanej cechy. Zarządzanie talentami to wszelkie działania umożliwiające poszukiwanie, rozwijanie, docenianie oraz umacnianie pozycji osób, które przejawiają ponadprzeciętne umiejętności i potencjał intelektualny w swojej dziedzinie. Bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie mistrzostwa w dziedzinie, którą się lubi, niż tej, która zostaje nam narzucona. A co najważniejsze, potencjał tkwi w naszej indywidualności, we wszystkim, co robimy i kim jesteśmy. Jak mawiał jeden z autorytetów zarządzania, Jim Collins, „znajdź pracę, w której masz talent, pasję i za którą najlepiej Ci płacą, a stworzysz wielką firmę.”

Oprócz tak opisywanych zdolności i talentów istotne są również predyspozycje związane z osobowością i temperamentem. W biurze zatrudniającym kilkanaście osób znajdą się osoby, które świetnie sobie radzą w pracy wymagającej precyzji, ciszy i spokoju, jak również takie, które celowo łamią schematy i podążają za intuicją. Pobrzmiewające czasem zdziwienie w zdaniu „jak ty możesz pracować w takim hałasie?”, albo „nie nudzi ciebie taka praca?” pokazuje, jak bardzo jesteśmy różni i jednocześnie udowadniają, jak ważny jest … wybór charakteru pracy. Praca może nam „nie pasować”, a obowiązki „nie leżeć”. Wtedy warto przypomnieć sobie starą mądrość, która mówi o tym, że niewykorzystany potencjał po prostu znika. Badania dowodzą, że najczęściej frustrujemy się nie w pracy, w której za dużo się dzieje, ale w pracy, w której według nas – nic się nie dzieje!

Marek Kamiński często powtarza: „trzeba mierzyć wysoko” oraz dodaje „nikt nie rodzi się po to, aby stać się kimś innym”. A co zrobić, by poznać siebie lepiej? Może na początku warto zadać sobie kilka pytań: czego chcę, do czego dążę, co lubię? Kim jestem i kim chcę być za parę lat? Proste pytania, a jakie kluczowe. Spędzamy w pracy średnio 40 godzin w tygodniu, czasem i znacznie więcej. To chyba wystarczający powód na znalezienie pracy, która przynosi dużo satysfakcji.


Szybki kontakt:
530 690 197
personia@personia.pl
kontakt

Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet