Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Komunikacja między ludźmi

Hasło komunikacja nasuwa oczywistą definicję. Jest to przekazywanie informacji między osobami, lub grupami osób różnymi środkami. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak dokładnie działa ten proces, i co dzieje się z przekazywaną informacją.

 

Przede wszystkim to co mówimy to nie cały komunikat. Z pewnością wiecie, jakie problemy potrafi sprawić porozumiewanie się pismem. Obecnie jest to problem wszystkim nam bardzo bliski, ponieważ krótkie wiadomości tekstowe oraz listy elektroniczne coraz częściej zastępują rozmowę. Ile razy zdarza się, że po otrzymaniu takiej wiadomości zastanawiamy się, zdezorientowani, co właściwie adresat miał na myśli. Informacja w postaci słów nam nie wystarcza, bo brakuje nam intonacji, mimiki, gestykulacji, i wszystkich innych niewerbalnych źródeł przekazu. Te same słowa powiedziane „w cztery oczy” mówią nam znacznie więcej.

 

Według A. Mehrabiana, psychologa zajmującego się znaczeniem komunikacji niewerbalnej, zaledwie 7% udziału w komunikacji postaw, uczuć i emocji przypada treści komunikatu. Oczywiście przekazywanie faktów czy danych jest mniej skomplikowane i nie potrzeba nam wówczas aż tylu wskaźników niewerbalnych. Nadal jednak odgrywają one rolę. Magia szklanego ekranu pokazała nam, ile zależy od sposobu przekazywania informacji. Obserwujemy informacje, które zapewne utonęłyby wśród innych, gdyby nie skuteczne kreowanie ich na bardzo ważne. Z pewnością przynajmniej część z nas uczyła się też sposobów zachowania podczas przemawiania publicznego. Dzięki tej wiedzy możemy utrzymać na sobie uwagę tłumu, sprawić, że będzie nas słuchał, a jeśli jesteśmy naprawdę dobrzy w tej dziedzinie, może nawet kochał. Odpowiednio dobranymi słowami, intonacją i gestykulacją możemy przekonać ludzi, by uwierzyli w nasze opinie, nawet zrobili coś, co jest po naszej myśli. Mówcą, który odniósł kolosalny, a zarazem przerażający sukces był Adolf Hitler. Jego ćwiczone godzinami przed lustrem, które znał na pamięć do najdrobniejszego gestu przemówienia rzeczywiście porwały ludzi. Znamy konsekwencje tego sukcesu.

 

Nie możemy również zapominać, że ten sam komunikat, nawet wypowiadany przez tę samą osobę, w ten sam sposób będzie różnie odebrany przez różne osoby. Różnimy się między sobą postawami, stereotypami, w które wierzymy, doświadczeniem, cechami osobowości i temperamentami. A także znaczeniami, jakie nadajemy słowom. Na przykład słowo „psycholog” ma inny wydźwięk dla kogoś, kto uzyskał pomoc po traumatycznym wydarzeniu, i dla kogoś, kto współpracował z psychologiem podczas tworzenia reklamy. Wyobraźmy sobie taką sytuację: Agata, licealistka, przeczytała niedawno bardzo ciekawy artykuł o Brazylii. Od dawna chciałaby podróżować, ale jej sytuacja ekonomiczna na to nie pozwala. Podczas przerwy w szkole mówi o swojej pasji podróżowania oraz o swoim marzeniu wyjazdu do Ameryki Południowej. Komunikat ten może być odebrany bardzo rożnie. Siedząca z nią przy stole daleka znajoma, która odbyła już wiele zagranicznych podróży pomyśli, że gdyby to rzeczywiście było hobby Agaty, już dawno gdzieś by pojechała, i uzna to zdanie za przechwalanie się. Przyjaciółka Agaty wie, że przy tym samym stole siedzi jej sympatia, i myśli, że to dla uszu tego chłopaka przeznaczone jest to wyznanie, więc po prostu je zignoruje. A wspomniany chłopak pomyśli, że być może ta dziewczyna jest ciekawsza, niż myślał, i bardzo pozytywnie zareaguje na komunikat. To tylko przykład, ale mam nadzieję, że chociaż w przybliżeniu obrazuje, jak trudno jest zrozumieć, co próbuje się nam przekazać komunikatem, i jak często zostajemy wprowadzani w błąd.

 

G. B. Shaw powiedział, że „Największym problemem w komunikacji jest iluzja, że do niej doszło”. Myślę, że miał rację. Żyjemy w przekonaniu, że rozumiemy, co się do nas mówi. Niestety nie zawsze jest to prawda. Słyszymy fragmenty komunikatów, bo nie możemy się skupić, albo słyszymy doskonale, ale interpretujemy je biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia i zamykamy się na nowe znaczenia w wypowiedzi. Musimy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie analizować dokładnie każdej docierającej do nas informacji, nasz system poznawczy nie jest wystarczająco efektywny. Sztuka polega na tym, by wybrać to, co ważne, i temu poświęcić wystarczająco dużo czasu.

 


Szybki kontakt:
530 690 197
personia@personia.pl
kontakt

Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet