Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Aktualności

Jaką część swojej pracy Polacy lubią najmniej?

Jakiego elementu swojej pracy nie lubimy najbardziej? Rozmów z przełożonym? Nudnych zadań? A może po prostu poniedziałków i wizji tego, że przed nami jeszcze cały tydzień wytężonej pracy? Serwis pracy Praca.pl postanowił zapytać rodaków, czego w swojej pracy nie lubią najbardziej.

 

Nuda w pracy

Dla największej części ankietowanych w kwietniu 2012 r. przez Praca.pl 880 Polaków najgorszą częścią pracy są nudne zadania. Rutyna zabija nas w pracy powoli, ale skutecznie. Z czego bierze się nuda w pracy? To, co nas w pracy nudzi to jednostajne, powtarzalnie wykonywane działania, które nie stanowią dla pracownika wyzwania. Z badań przeprowadzonych przez University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii wynika, że nudzi się w pracy 25% pracowników. Z badań Praca.pl wynika, że w Polsce odsetek ten sięga 28%. Trudno niestety spodziewać się, że każde wykonywane przez nas zadanie będzie emocjonujące i wystarczająco stymulujące, byśmy zmęczenia powtarzalnością nie odczuwali. Są jednak osoby, które na nudę są bardziej odporne niż inne i łatwiej radzą sobie z tym zjawiskiem. Psychologowie uważają, że nudzimy się w pracy tym bardziej, im mniej zgodne z naszą osobowością są zadania. Innymi słowy mówiąc – osoba o analitycznym spojrzeniu na świat i lubiąca pracę z liczbami może nie uznawać zadania polegającego na przeliczaniu słupków sprzedaży za nużące. Dla osoby ekstrawertywnej, potrzebującej kontaktu z ludźmi i preferującej zadania oparte na tworzeniu czegoś nowego, konieczność przeliczania tabelek w Excelu będzie śmiertelnie monotonna.

Prezes serwisu Praca.pl Krzysztof Kirejczyk dodaje: „Nuda w pracy pojawia się u pracowników również wtedy, kiedy nie mają oni poczucia sensu tego, co robią. Wypełniają obowiązki narzucone przez kierownika, ale nie wiedzą, po co je wykonują. Bywa również i tak, że plan dnia pracownika nie jest wypełniony w całości. Zbyt mała ilość zadań w stosunku do czasu pracy – zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma możliwości zakończenia dnia pracy mimo wykonania wszystkich obowiązków, również powoduje poczucie stagnacji i w efekcie znużenia.”

Postrzeganie przez pracownika zadań jako nudnych niesie też ze sobą ryzyko zwiększenia popełnianych błędów – nuda bowiem dekoncentruje sprawiając, że pracownik staje się mniej uważny na to, co robi.

 

8 godzin – bez względu na wszystko

Dla 22% Polaków najtrudniejszym elementem pracy jest konieczność spędzania w pracy 8 godzin. W większości firm nie wprowadza się zadaniowego stylu pracy, który pozwala na nieco bardziej elastyczne zarządzanie czasem pracy i pracownika. Przy trybie zadaniowym pracownik musi wywiązać się z określonych obowiązków i jeśli zajmują mu one więcej niż 8 godzin w danym dniu – pracownik zostaje dłużej. Jeśli mniej – ma szybciej wolne. W Polsce przeważa tradycyjny model pracy, w którym efektywność pracownika mierzona jest spędzonym przez niego w pracy czasem. Oczywiście, są też takie zawody, w których zadaniowy styl pracy nie jest możliwy do wprowadzenia, a liczy się to, by pracownik był do dyspozycji pracodawcy w określonych godzinach.

Psychologowie uważają, że przy zadaniach wymagających koncentracji i zaangażowania, efektywnie jesteśmy w stanie pracować przez 5 godzin dziennie. Czy można zdążyć w 5 godzin wykonać wszystkie swoje obowiązki? Jeśli jesteśmy wypoczęci, nic nas w pracy nie rozprasza, a ilość zadań została dobrze dobrana do czasu pracy, to byłoby to możliwe. Niestety niewyspanie, rutyna, zła organizacja czasu pracy i brak umiejętności zarządzania nim powoduje, że często nie jesteśmy w stanie zdążyć nawet w 8 godzin. Badania Praca.pl przeprowadzone w marcu 2012 roku wykazały, że zaledwie 9% pracowników nie miewa nadgodzin.

 

Rozmowy z szefem

Na trzecim miejscu pod względem najmniej lubianych elementów pracy znalazły się rozmowy z przełożonym. Za najgorszą część pracy spotkania z szefem uznaje aż 18% Polaków. Dlaczego tak bardzo przeszkadzają nam w pracy?

„Rozmowy z przełożonym uznawane są za trudne. Wynika to przede wszystkim z wymagań, jakie stawia przed pracownikiem szef, który później z realizacji zleconych zadań rozlicza. Jeśli zadania nie są realizowane w oczekiwanym stopniu, to i rozmowa nie jest przyjemna. A tego pracownicy nie lubią i boją się spotkań z szefem.”- komentuje prezes Praca.pl. Tam, gdzie relacje między przełożonym a podwładnym są zdrowe, a pracownik może pójść do kierownika ze swoim problemem, niechęci do rozmów z nim nie ma. Na szczęście dla 82% Polaków istnieją gorsze problemy w pracy niż kontakt z przełożonym.

 

Współpraca z innymi

Czy lubimy swoje koleżanki i kolegów z firmy? Możemy lubić, ale to nie zmienia faktu, że dla 16% pracowników to właśnie kontakty z innymi pracownikami są najbardziej nielubianą częścią pracy. Co jest temu winne? Przede wszystkim takie zachowania jak „spychologia”, brak zaufania do współpracowników, brak możliwości egzekwowania wykonania działań, czy wreszcie zwykłe problemy w komunikacji międzyludzkiej.

 

Poniedziałki

16% pracowników nienawidzi poniedziałków. Wizja kolejnych pięciu dni spędzonych w pracy wpędza pracownika w stan depresyjny. Co ciekawe, według badań brytyjskiego producenta suplementów diety przeprowadzonych w 2009 roku to nie poniedziałek, a wtorek (a konkretnie godzina 11:45 w tym dniu) to najgorszy czas w całym tygodniu pracy – wtedy najmocniej uświadamiamy sobie ile pracy czeka nas jeszcze w tygodniu, który dopiero się zaczął. Jak polubić poniedziałki? Krzysztof Kirejczyk z Praca.pl radzi :”Najprościej jest po prostu znaleźć taką pracę, którą będzie się lubić i do której będzie się przychodzić z przyjemnością!”

 

źródło: hrstandard.pl

 Dodane dnia 21 06 2012


Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet