Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Gorzej widzimy swoją zawodową przyszłość

Spada nasze zadowolenie z obecnie wykonywanej pracy, jak również coraz gorzej oceniamy swoje możliwości zawodowe – wynika z najnowszego badania „Kandydat”, przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl wśród ponad 11 tys. specjalistów. Optymistycznie w przyszłość patrzą przede wszystkim osoby zatrudnione w branży IT, największymi pesymistami są natomiast szkoleniowcy i osoby pracujące w mediach.

 

Generalnie jesteśmy zadowoleni z obecnie wykonywanego zajęcia, odpowiedziało tak aż 72% badanych, jednak w porównaniu do zeszłego roku o 2 p.p. wzrósł odsetek osób niezadowolonych ze swojej pracy. Najmniej zadowolone są osoby pracujące w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym oraz w branży telekomunikacyjnej, najbardziej pracujące w branży medycznej, transportowej, doradczej, ale również szkoleniowej, co może o tyle dziwić, że ci ostatni najgorzej oceniają swoje szanse na znalezienie nowej pracy.

 

Coraz więksi pesymiści
O ile raczej nie narzekamy na obecnie wykonywane zajęcie, to z roku na rok coraz gorzej widzimy swoją zawodową przyszłość. Jeszcze dwa lata temu swoje szanse na zatrudnienie, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie i aktualną sytuację na rynku pracy, dobrze oceniała ponad połowa badanych (51%), obecnie takie zdanie ma już tylko co trzeci zapytany przez Pracuj.pl (35%).

 

Wykres 1. Jak ocenia Pan(i) możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby z Pana(i) doświadczeniem zawodowym biorąc pod uwagę rynek pracy w Polsce? Wszyscy respondenci (N=11 050).

 

http://hrstandard.pl/wp-content/uploads/2012/11/pacuj.jpg

 

Po raz kolejny w historii badania, gorzej swoje szanse na rynku pracy oceniły kobiety (64%) niż mężczyźni (55%) i osoby mieszkające na wsi (62%) niż w dużych miastach (57%). W ocenie respondentów, pracę najtrudniej znaleźć mieszkańcom województw: zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego, a najłatwiej małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Wbrew opiniom, z którymi można zapoznać się na przykład w Internecie, z największym optymizmem na rynek pracy patrzą osoby młode, do 30. roku życia. Największymi pesymistami w tym względzie są natomiast pracownicy w wieku 50+. W tej grupie aż 8 na 10 osób źle ocenia swoje szanse na zmianę lub znalezienie nowej pracy.

 

Technologiczni optymiści z dyplomem MBA

Obecny rynek pracy najłaskawszy jest dla różnego rodzaju specjalistów IT, dlatego nie dziwi fakt, że osoby pracujące w branży nowych technologii najmniej boją się o swoją zawodową przyszłość. Najgorzej swoje możliwości oceniają natomiast szkoleniowcy, a także osoby pracujące w mediach oraz zajmujące się sztuką i rozrywką. Co ciekawe, analizując kwestię wykształcenia, można powiedzieć, że najmniej pewnie na rynku pracy czują się doktoranci, najpewniej zaś specjaliści z dyplomem MBA.

 

Prezesi i właściciele też mają obawy
Warto również odnotować, że w ocenie badanych nieco gorsze perspektywy na odnalezienie się na rynku pracy mają właściciele firm i dyrektorzy/prezesi niż ich podwładni na stanowiskach specjalistów czy kierowników. Jak zauważa Iwona Cekal z firmy Kienbaum, która specjalizuje się w rekrutacji wyższej kadry menedżerskiej, wynika to z tego, że prezesi lepiej orientują się w sytuacji na rynku pracy niż ich pracownicy, zatem ich ocena szans na znalezienie innej pracy jest bardziej realistyczna niż specjalistów. – Szczególnie, że ofert na stanowiskach niższych jest zdecydowanie więcej niż na najwyższym szczeblu zarządzania, więc poszukiwanie pracy w przypadku kadry menedżerskiej jest procesem dłuższym. Poza tym obserwujemy, że model biznesu coraz bardziej zmierza w kierunku odchudzania struktur organizacyjnych i likwidowania drogich, senioralnych stanowisk i przesuwania decyzyjności wykonawczej do stanowisk kierowniczych – dodaje Iwona Cekal.

 

Wykres 2. Jak ocenia Pan(i) możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby z Pana(i) doświadczeniem zawodowym biorąc pod uwagę rynek pracy w Polsce? W zależności od stanowiska.

http://hrstandard.pl/wp-content/uploads/2012/11/pracuj2.jpg

 

Na inny możliwy powód wskazuje Izabela Kielczyk, coach i psycholog biznesu. – Brak wiary we własne siły u osób z top managementu wynika z tego, jak tacy ludzie postrzegani są przez rynek. Prezesi czy właściciele firm to ludzie z określonymi cechami osobowości, którzy mają już pewien bagaż doświadczeń, a nie wszyscy chcą zatrudniać tak już ukształtowane osoby. Często osoby piastujące wysokie stanowiska nie są też łatwe do współpracy w porównaniu z pracownikami, którzy dopiero zaczynają bądź są w połowie kariery menedżerskiej. Dodatkowo, jest im o wiele trudniej się odnaleźć w innej rzeczywistości, czasem na niższym stanowisku. Potwierdza to też Iwona Cekal: – Szczególnie właściciele firm mogą mieć obawy czy uda im się przekonać potencjalnych pracodawców co do swojej motywacji do pracy w strukturach korporacyjnych.

 

Informacja o badaniu: Badanie Kandydat 2012 zostało zrealizowane na zlecenie Pracuj.pl przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w dniach 3.09 – 1.10.2012 na grupie ponad 11 050 specjalistów, posiadających minimum 2-letnie doświadczenie na rynku pracy, pracujących na stanowiskach specjalistycznych, menedżerskich i wyższych, w wieku 26-60 lat.

 

Źródło: Pracuj.pl


Szybki kontakt:
530 690 197
personia@personia.pl
kontakt

Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet