Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Biznes w kobiecych rękach

Coraz więcej kobiet zajmuje dziś w firmach stanowiska kierownicze i menedżerskie. Nie wynika to z poprawności politycznej, ale z rosnącego znaczenia kompetencji miękkich w zarządzaniu.

 

 Wrocław, 5 marca 2013 r. – Globalne Centrum Biznesowe Hewlett-Packard zatrudnia w Polsce aż 60% kobiet na stanowiskach menedżerskich. Kobietą jest także prezes HP GBC – Agnieszka Orłowska. Hewlett-Packard stawia na kobiety również w swojej globalnej strukturze – prezesem i dyrektorem generalnym koncernu HP jest Meg Whitman. Kobiety w biznesie pełnią dziś coraz ważniejszą rolę, pewnym krokiem wkraczając do świata, który do niedawna  był zarezerwowany głównie dla mężczyzn.

 

Liczba kobiet na stanowiskach zarządczych powoli rośnie, co potwierdza badanie przedstawione w raporcie PKPP Lewiatan pt. „Przedsiębiorcy na Dolnym Śląsku”1.  Wynika z niego, że założycielką lub szefową co trzeciej firmy jest kobieta. Co więcej, Polki wyprzedzają w tym względzie inne Europejki. Badanie wykazało, że w 43 dolnośląskich spółkach giełdowych w zarządzie zasiada łącznie 20 kobiet, zaś w ich radach nadzorczych 30 pań. Jeśli chodzi o sektor usług dla biznesu, raport opracowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) potwierdza, że w centrach usług  większość pracowników stanowią kobiety.

 

Zajmowanie stanowisk decyzyjnych przez kobiety jest dziś coraz bardziej widoczne, ponieważ częściej doceniane są nie tylko kompetencje merytoryczne w danej dziedzinie, ale również umiejętności miękkie, tak ważne w zarządzaniu. Zdolność doboru odpowiednich narzędzi do kierowania zespołem, właściwego sposobu komunikacji czy mechanizmów do rozwiązywania konfliktów to domena kobiet, która odgrywa obecnie równie ważną rolę jak wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Szefowie firm coraz częściej zdają sobie również sprawę, że różnorodność personelu pod względem płci powoduje „efekt synergii”, który jest kluczem do sukcesu na konkurencyjnym rynku .

 

 – Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że mieszane zespoły, składające się z kobiet i mężczyzn, są najbardziej efektywne. Kobiety wnoszą odmienne spojrzenie na wiele spraw, pozytywnie wpływają na kulturę organizacyjną firmy, a także mają bardziej rozwinięte umiejętności analityczne i komunikacyjne, co przekłada się na lepszą współpracę  w zespole. Mężczyźni widzą wiele zagadnień bardziej globalnie i perspektywicznie. Dzięki temu męskie i kobiece predyspozycje i cechy charakteru na zasadzie uzupełniania się przynoszą firmie największe korzyści – przyznaje Agnieszka Orłowska, Prezes Globalnego Centrum Biznesowego HP.

 

 Okazuje się, że istnieje zależność pomiędzy równowagą płci na wysokich stanowiskach w firmie a jej dobrymi wynikami finansowymi i ogólną kondycją. Co więcej, zatrudnianie kobiet na stanowiskach menedżerskich przekłada się na większe zaangażowanie firmy w działania z zakresu CSR. Te mechanizmy potwierdzają także badania przeprowadzone przez  międzynarodową organizację Catalyst i naukowców Harvard University.
Globalne Centrum Biznesowe HP od początku swojego istnienia w Polsce realizuje strategię wspierania różnorodności, polegającą między innymi na wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn. Potwierdza to duży odsetek kobiet zatrudnionych na stanowiskach menedżerskich, a także polityka firmy ułatwiająca kobietom łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest kobietom łączyć swoją karierę zawodową z wychowywaniem dzieci i innymi obowiązkami rodzinnymi. Dlatego prowadzimy program HaPpy Parenting, w ramach którego oferujemy przyszłym i świeżo upieczonym mamom elastyczne godziny pracy, możliwość pracy z domu, a także sześć dodatkowo płatnych tygodni urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu kobiety pracujące w HP GBC mogą rozwijać swoją karierę, realizując się jednocześnie jako matki i żony. Z tego samego programu mogą korzystać również ojcowie, jeśli zdecydują się na opiekę nad swoimi pociechami – mówi Agnieszka Orłowska.

 

 W firmie zatrudniającej tak wiele kobiet naturalną rzeczą jest wspólne świętowanie Dnia Kobiet. Z tej okazji HP GBC od kilku lat przygotowuje swoim pracownicom miłe niespodzianki. W tym roku we wszystkich biurach HP GBC we Wrocławiu przez trzy kolejne dni będą dostępne specjalne atrakcje. Panie będą mogły skorzystać z porad ekspertów – stylistów, wizażystów, dietetyków i psychologa, którzy pokażą kobietom możliwości zadbania o swoje wnętrze oraz wygląd. W tym roku nie zabraknie także ciekawych zajęć dla młodych mam, a także elementów profilaktyki prozdrowotnej.
Dzień Kobiet jest okazją do dyskusji na temat roli kobiet w biznesie, która jest także podejmowana przez przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy w ubiegłym roku rozpoczęli prace legislacyjne nad propozycją dotyczącą promocji kobiet w biznesie przez przyjmowanie ich do rad nadzorczych dużych firm.

 

Źródło: Hewlett-Packard [w:] HRstandard.pl


Szybki kontakt:
530 690 197
personia@personia.pl
kontakt

Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet