Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

We also work in English. Ask for the offer: personia@personia.pl

English
slogan Personia

Aktualności

Cykl artykułów o pewności siebie

„Jednym z ważnych kluczy do sukcesu jest pewność siebie. Ważnym kluczem do pewności siebie jest przygotowanie”.

– Arthur Ashe

Poniżej znajdziecie cykl artykułów o pewności siebie, w których piszemy o metodach radzenia sobie z niską samooceną, metodach odkrywania swojego potencjału i odpowiadamy na pytanie jak być szczęśliwszym i żyć lepiej.

Garść pomysłów na zwiększenie pewności siebie.

W wielu sytuacjach na drodze do upragnionego celu pojawiają się przeszkody w postaci strachu przed porażką i braku pewności wiary w sukces. Takie sytuacje zdarzają się każdemu (w różnym stopniu). Co więc zrobić, aby ten strach nas nie paraliżował? Należy pracować nad pewnością siebie i poczuciem własnej skuteczności! Bardzo trudno osiągnąć zamierzone cele bez wiary we własny sukces, co często idzie w parze z niską samooceną. Poczucie własnej wartości oraz pewność siebie jako, że są równoważne bardzo często są mylnie uznawane za synonimy – istnieje jednak pomiędzy nimi różnica: poczucie wartości dotyczy relacji z innymi ludźmi – wiary w to, że zasługujesz na ich szacunek, pewność siebie to zaś wiara w siebie. Co zatem zrobić, aby zwiększyć pewność siebie, oto kilka pomysłów:

*Dobrze wyglądaj! Może wyda Ci się to niedorzeczne, ale to bardzo ważne w osiągnięciu celu. Umyj się dokładnie, załóż wygodne ubrania, uczesz się i ciesz życiem! Masz wtedy większą szansę na osiągnięcie sukcesu.

*Popraw obraz siebie! Gdy Twój obraz siebie nie rysuje się w kolorowych barwach zrób wszystko, aby tak było! Staraj się myśleć pozytywnie i poszukaj w głowie wszystkie argumenty przemawiające za tym, że super z Ciebie człowiek!

*Myśl optymistycznie! Przywołuj pozytywne myśli i koncentruj się na dobrych stronach czynności, które wykonujesz! Dzięki temu zwiększysz swoje chęci.

*Daj się poznać! Aby osiągnąć sukces i nabrać pewności siebie bardzo ważne jest poznanie własnych słabości! Postaraj się znaleźć obszary, które wg Ciebie nie są idealne i wymagają poprawy – dokładna analiza własnej osoby może okazać się pomocna. Być może są rzeczy, z którymi bardzo szybko będziesz w stanie sobie poradzić. Nie poddawaj się i pracuj nad sobą.

*Wyprostuj się! Już sama postawa ciała świadczy o naszej pewności siebie! Ludzie, którzy zachowują prostą postawę mają większą pewność siebie, więc nie garb się i koncentruj na zachowaniu właściwej pozycji.

*Ucz się! Poszerzaj swoje kompetencje, ucz się nowych rzeczy które sprawiają Ci satysfakcję. Możesz zarówno wybierać coraz to nowe dziedziny poszerzając swoją wiedzę, ale również wybrać jedną w której osiągniesz mistrzostwo. Bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie (choćby błahej) krokiem do sukcesu.

*Uśmiechaj się! Jakże prosta czynność, a jak skuteczna. Dzięki uśmiechowi poprawiasz swój wizerunek, a także jesteś milszy dla innych ludzi. Osoby uśmiechnięte są pozytywniej postrzegane i ocieplają swój wizerunek.

Pewność siebie – jak ją zwiększyć?

Ile osób tyle różnych strategii radzenia sobie z występującymi emocjami i tyle sposobów na osiągnięcie celu. Co zrobić, aby w ważnych dla nas wydarzeniach być pewnym siebie i zwiększyć szansę na sukces?!

Jedni, wyobrażają sobie wynik – stosują szeregi symulacji wyniku – co będzie jak dowiedzą się, że zaliczyli ostatni egzamin, czy zdali maturę. Snują wtedy wizje wydarzeń, które nastąpią po osiągnięciu upragnionego celu. Swoją całą uwagę i siłę kumulują na wyobrażeniu sobie wydarzeń, które nastąpią po stresującym momencie – czy jest to pomocne?! Jak najbardziej, z badań wynika, iż taki sposób myślenia jest jednym z wielu sposobów osiągania celu. O podobnym działaniu i większej sile oddziaływania zaś możemy mówić, gdy nie wyobrażamy sobie samego wyniku, a proces jego osiągnięcia. Takie symulacje drogi do osiągnięcia celu są efektywniejsze i bardziej nas motywują. Ludzie, którzy stosują tą strategię osiągają lepsze wyniki i ulegają mniejszemu wpływowi emocji negatywnych w przypadku ewentualnego niepowodzenia realizowanego projektu. Korzystniej wpływa na nich przywoływanie wizji drogi, ścieżki prowadzącej na sam szczyt własnych możliwości.

Zostały przeprowadzone szeregi badań z dziedziny psychologii dotyczące symulacji mentalnych, bo tak te procesy się nazywają. Badani przed wykonaniem zadania, które polegało na podążaniu kursorem myszki za poruszającym się po ekranie komputera kwadracikiem, wyobrażali sobie albo wykonywanie zadania – zastosowana symulacja procesu, albo zakończenie zadania z sukcesem – zastosowana symulacja celu. Stwierdzono, że u badanych, którzy wyobrażali sobie swoją pracę (symulacja procesu), czas poświęcany na wykonywanie zadania był dłuższy niż u osób, które wyobrażały sobie cel (symulacja celu) oraz badani z grupy kontrolnej (bez symulacji). Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do badań Ewy Jarczewskiej-Gerc, które opublikowane zostały m.in. w „Studiach Psychologicznych”.

Być aktorem we własnym życiu. Jaką historię o sobie opowiadasz?

Na początku eksperyment. Przez chwilę pomyśl o sobie, swojej historii życia, ważnych dla Ciebie ludziach, sytuacjach, relacjach i odpowiedz na pytanie: jaka/i jestem? Jakie cechy mnie opisują?

Podobne pytanie zadajemy kandydatom na rozmowach rekrutacyjnych. Część z nich na prośbę, by opowiedzieli „coś o sobie” mówi o swojej biografii, miejscu zamieszkania, rodzinie. Część opowiada o swoich mocnych stronach a część… opisuje swoje wady. To banalne pytanie wbrew pozorom pokazuje bardzo dużo o rozmówcy. Historia jaką o sobie opowiadamy (i ta, którą opowiadamy o świecie) stanowi podstawę naszych postaw, przeżyć i podejmowanych działań. Co więcej, ludzie różnią się między sobą tak bardzo, że niektórzy nie potrafią przywołać ani jednej swojej wady, a niektórzy… ani jednej swojej zalety!

A Ty jaką historię o sobie opowiadasz?

Jeśli wśród opisujących Cię przymiotników wymieniłaś/wymieniłeś: „nieśmiały”, „niepewny siebie”, „o niskiej samoocenie”, a cechy uznawane za wady stanowią większość Twojej charakterystyki to być może również zauważasz, że te cechy utrudniają Ci nawiązywanie nowych kontaktów, podejmowanie wyzwań i odnoszenie sukcesów. Osoby o pozytywnej samoocenie, uważane za „pewne siebie”, postrzegają otaczającą je rzeczywistość jako przyjazną i pełną możliwość, nie obawiają się ocen innych, krytyki i z zaufaniem nawiązują nowe znajomości.

Samoocena to uogólniona postawa wobec samego siebie, która wpływa na nastrój oraz szeroki zakres relacji interpersonalnych. Podstawą samooceny jest samoświadomość, a więc zbiór przekonań, ocen i sądów wobec własnej osoby, ale również znajomość własnych potrzeb, dążeń oraz rozumienie przeżywanych emocji. Osoba pewna siebie jest świadoma własnych mocnych i słabszych stron, potrafi odkrywać nowe możliwości i własny potencjał, a także elastycznie dostosowywać się do wymagań sytuacji. Znajomość siebie i samoakceptacja sprawiają, że pewnie podążamy do swojego celu i podejmujemy działania zgodne z własną hierarchią wartości. Brak pewności siebie przejawia się w niedocenianiu własnych sukcesów, przecenianiu porażek i silnej potrzebie akceptacji innych.

Przekonania na własny temat zazwyczaj są zgeneralizowane a przez to nieprawdziwe. Działają na zasadzie samospełniającego się proroctwa – oczekiwania dotyczące określonych sytuacji doprowadzają do rzeczywistych zdarzeń. Osoba przekonana o braku szans na otrzymanie wymarzonej pracy, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej może umniejszać swoje kompetencje i osiągnięcia, a w efekcie przekonać rekrutera, że rzeczywiście nie posiada tych kompetencji! Uogólnianie przekonań sprawia, że nie zauważamy sytuacji, w których swoją wiedzą, umiejętnościami, zachowaniem znacznie przewyższamy innych i w których radzimy sobie dużo lepiej. Genialny naukowiec, doceniany przez środowisko naukowe może czuć się bardzo niepewny siebie w kontaktach interpersonalnych. Uświadomienie sobie sytuacji, w jakich brakuje nam pewności siebie, a w jakich czujemy się swobodnie stanowi pierwszy krok do pracy nad własną samooceną i opowiadanej o sobie historii.

Żeby lepiej poznać siebie warto również odpowiedzieć na pytania:
1. W czym jestem naprawdę dobry?
2. Co inni postrzegają jako moje mocne strony?
3. Co robię lepiej niż inni?
4. Co czuję, kiedy odnoszę sukces? Co myślę, kiedy odnoszę sukces?

Jak zwiększyć swoją pewność siebie?

Absolutnie każdy, kto zmieni sposób myślenia o niektórych sprawach i porzuci irracjonalny strach jest w stanie osiągnąć to, czego pragnie. Pewności siebie można się nauczyć. Nawet trzeba! Osobom niepewnym siebie trudniej funkcjonować w społeczeństwie. Pewność siebie to dziś kluczowa cecha ludzi sukcesu. Aby osiągnąć sukces w obojętnie, jakiej dziedzinie, trzeba przecież komunikować się z ludźmi.

Lęk jest czynnikiem sabotującym wszystkie nasze działania. W prawie każdym przypadku jest on bezużyteczny i nieracjonalny. Niegdyś lęk miał za zadanie pomóc przetrwać naszemu gatunkowi. Dziś, chociaż nie walczymy już z dziką zwierzyną, lęk rządzi życiem większości z nas. A pewność siebie? Jest jak radość – raz jest, raz jej nie ma.

Oto trochę rad, co zrobić, aby pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi, jak czuć się swobodniej przy poznawaniu nowych osób. Dzięki ich zastosowaniu poczujesz, że w końcu nie strach, a Ty decydujesz o swoim życiu. Wystarczy zmiana podejścia, pokonanie strachu przed nieznanym. Może znasz kogoś, kto Twoim zdaniem mimo ogromnego potencjału nie zdołał rozwinąć skrzydeł z powodu braku wiary w siebie?

Jeśli tak, to Ty powinieneś:
1. Zaakceptować siebie
Każdy z nas jest tylko człowiekiem. Wszyscy mamy wady. Zaakceptuj swoje. Pomyśl, jak wiele znaczysz dla innych, ile razy ktoś był Ci wdzięczny, za to ile dla niego zrobiłeś. Skup się na związanych z Tobą pozytywnych sprawach. Na pewno masz fajnych przyjaciół, dobrze tańczysz albo pływasz. Jesteś absolutnie wyjątkowy!

2. Zmienić swoje przekonania
Przestań zadręczać się opinią innych ludzi. Kształt Twojego życia powinien zależeć tylko od Ciebie. Nie rezygnuj, więc z tego, czego pragniesz. Jeśli lubisz tańczyć tańcz, jeśli przyjemność sprawia Ci pisanie wierszy pisz! Zadręczanie się zdaniem innych na nasz temat może polegać na mówieniu sobie, że:
– Muszę być zawsze lubiany.
– Muszę być zawsze miły.
– Nigdy nie okażę słabości.
– Nigdy nie pokażę, co czuję.
– Nigdy nie popełnię błędu ani nie przyznam się do niego.
– Nie zniosę odrzucenia lub krytyki.
Robiąc to, co kochasz stajesz się szczęśliwy i inni to szczęście widzą. Mówiąc to, co myślisz otoczenie nabiera do Ciebie szacunku. Jakość Twojego życia może być lepsza!

3. Uświadomić sobie swoją władzę osobistą
Zaprogramuj swój umysł. Wyrób sobie pewną siebie postawę powtarzając pewne zwroty:
– To ja decyduję o tym jak i czy wpływa na mnie to, co mówią i myślą inni
– To ja wybieram, jak się aktualnie czuję
– Znam swoją wartość

4. Poszerzyć swoją strefę komfortu
Robiąc pewne rzeczy czujemy się pewnie. Pytając kogoś o drogę nie czujemy się nieswojo. Co natomiast dzieje się w sytuacji, gdy chcemy poprosić o numer telefonu interesującą nas nowo poznaną osobę? Zapewne znasz odpowiedź. Nie wiem, czy ucieszy Cię, to, że istnieje tylko jeden sposób na włączenie do strefy komfortu nowych elementów: poprzez robienie rzeczy, które wywołują strach. Bez obaw, na pewno szybko zdasz sobie sprawę, że niektórych rzeczy bałeś się całkowicie niepotrzebnie. Tak więc, jeśli boisz się nowych miejsc szukaj ich, jeśli boisz się rozmawiać z obcymi, zagaduj ich. Wraz z poszerzeniem się Twojej strefy komfortu, wzrośnie także i Twoja pewność siebie.

5. Wczuć się w rolę
Wyobraź sobie, że jesteś pewniejszą wersją siebie za każdym razem, gdy czujesz się niepewnie. Pamiętaj jednak, aby nie być aroganckim w stosunku do innych ludzi. Pewność siebie powinna być adekwatna. Możesz potrenować przed lustrem.

6. Wyprostować się i uśmiechnąć
Większość ludzi jest wzrokowcami. Nie przekonasz nikogo o swojej pewności siebie, mając przestraszoną minę i patrząc w podłogę! Sposób poruszania również najlepiej przećwiczyć przed lustrem.

7. Zawsze być przygotowanym
Łatwiej będzie Ci się opanować, jeśli zawczasu przewidzisz, jakie trudności mogą Cię napotkać. Jakie więc wysłuchująca Cię publiczność, może mieć do Ciebie pytania po zakończeniu Twojego wystąpienia?

8. Zmienić swoje przekonania
Twój umysł nauczył się funkcjonować w określony sposób. Negatywnych przekonań na temat wystąpień publicznych nabyłeś na pewno w szkole. Ktoś się śmiał, kiedy nie szło Ci rozwiązywanie zadania z matematyki przy tablicy? Jeśli tak, to Twój umysł dokonał generalizacji i wrzucił wystąpienia publiczne do szuflady z lękami. Zastąp negatywne przekonania nowymi, lepszymi.

9. Postawić na swój rozwój intelektualny
Uczestnicz w szkoleniach, czytaj ciekawe książki. To na pewno zaprocentuje!

10. Nie wykonywać wszystkiego na raz
Wytycz sobie cele, możliwe do zrealizowania. Przeanalizuj swoje predyspozycje, przeanalizuj okoliczności, w których przyjdzie ci działać. Działając po omacku, pogubisz się i szybko zniechęcisz.
Za nieśmiałość nie odpowiadają geny. Powoduje ją raczej środowisko społeczne: rodzina, szkoła. Zapewne ciągle, jako dziecko słyszałeś: „Tak nie wypada”. Nie urodziłeś się nieśmiały, inaczej nie nauczyłbyś się chodzić, zraziłaby Cię wielość upadków tej nauce towarzysząca.

Czas zdobywania pewności siebie jest indywidualny dla poszczególnych osób. Nic, co cenne nie przychodzi łatwo. Jak to się mówi: nigdy nie jest za późno na zmiany.  Skoro, więc nabywanie pewności siebie, to stopniowy proces, warto, więc zacząć od razu, prawda?

Wyzwól swoją pewność siebie

Bądź osobą, która odważnie idzie swoją drogą, czy to się komuś podoba czy nie. Wyzwól swoją wewnętrzną moc. Ona od razu rzuci się w oczy!

Wyobraź sobie, co zrobiłaby osoba, którą podziwiasz będąc na Twoim miejscu. Pomoże Ci to odnaleźć siły i zapanować nad nerwami. Jak masz to zrobić?

Krok pierwszy: Naśladuj mowę ciała tej osoby. Zapewne jest wyprostowana, ma ramiona ściągnięte do tyłu, podbródek wysoko. Emanuje z niej spokój i pewność siebie. Gdy znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji, także wyprostuj się, uśmiechnij i nie odwracaj wzroku. Dzięki temu będziesz sprawiać wrażenie osoby, która doskonale panuje nad sytuacją.

Krok drugi: Nie przejmuj się drobiazgami. Na co dzień zbyt dużo czasu tracimy na zamartwianie się, co myślą lub mogą pomyśleć o nas inni. Po prostu nie przejmuj się! Taką właśnie postawę przyjmij wobec swoich krytyków.

Krok trzeci: Rób dobrą minę. Nie pokazuj po sobie rozczarowania. Kiedy nad sobą panujesz (nawet, gdy w środku masz chaos), pokazujesz innym, że nie pozwolisz, aby porażki Cię złamały.

A jak wygląda śmiałość? Zastosowanie kilku subtelnych gestów może sprawić, że otoczenie uzna Cię za osobę pewną siebie. Co więcej, Ty naprawdę się tak poczujesz!

Po pierwsze: Uśmiechnij się. Wypadniesz naturalnie i przekonująco, jeśli w kącikach ust i oczu zarysują Ci się delikatne zmarszczki mimiczne. Poćwicz przed lustrem.
Po drugie: Podczas powitania skup się na ruchu ręką z góry na dół. Unikniesz „uścisku śniętej ryby” (odczytywanego, jako uległość) i strzelających kostek (agresja).
Po trzecie: Rozmawiając, gestykuluj na wysokości klatki piersiowej, tak jakbyś trzymał drinka. Będziesz wyglądać na osobę zdecydowaną.
Po czwarte: Stań w niewielkim rozkroku, stopy skieruj w stronę osoby, z którą rozmawiasz. Taka postawa sygnalizuje stabilność i otwartość.

To doda Ci pewności siebie!

Jak to jest, kiedy wszystko Ci się układa? Jedna dobra rzecz, potem druga, trzecia i kolejna. Nie wiesz? Dobre doświadczenia dodają skrzydeł!

Dzięki dobrym doświadczeniom do kolejnych zdarzeń podchodzimy z pozytywnym nastawieniem i większą wiarą, a to zwiększa prawdopodobieństwo, że wszystko nam się uda. Jedna, mała rzecz, która doda Ci pewności siebie, może być początkiem Twojej dobrej passy! Ale jak rozpędzić ten cały proces?

Wiara w siebie, którą zdobywasz w jednej sytuacji, przenosisz na inne, w których znajdziesz się potem. Jeśli ktoś powie, że dobrze wyglądasz, możesz nabrać ochoty, by pokazać się innym, a to oznacza, że chętniej wyjdziesz wieczorem z domu na imprezę. Będąc tam, będziesz pamiętać o komplemencie, który rano ktoś do Ciebie skierował i Twoje rozmowy z obcymi ludźmi będą o wiele bardziej swobodne. Kto wie, może nowe kontakty otworzą przed Tobą nowe możliwości.

Nie tylko Ty się pozytywnie nakręcasz. Nakręcasz także swoje otoczenie. To, co wysyłamy na zewnątrz, wraca do nas: jeśli emanujesz pewnością siebie, ludzie zaczynają traktować Cię jako osobę pewną siebie. Myślą o Tobie w ten sposób i dają tego wyrazy.

Nie staraj się zadowolić wszystkich. Nie trać czasu na oczarowanie malkontentów. Jeśli mężczyzna, który Ci się podoba, nawet Cię nie zauważa, żadne wdzięczenie się nie sprawi, że zacznie mu na Tobie zależeć. Znajdź kogoś, kto Cię doceni.

Podkreśl, co masz najlepszego. Atrakcyjny wygląd ma znaczenie. Ale bycie pięknym, to wbrew pozorom umiejętność, której można się nauczyć, tak jak gry w szachy czy na gitarze. Proś o rady ekspedientki w sklepie i znajomych, którzy zawsze wyglądają wspaniale. I nie zapomnij o mowie ciała. Jeśli chcesz wyglądać na osobę silną, to trzymaj się prosto i patrz rozmówcy w oczy.

Nie daj się zniechęcić. Gdy już będziesz emanować pewnością siebie, współpracownicy będą Ci zazdrościć, konkurenci staną na drodze, a wszyscy inni będą Ci chcieli podciąć skrzydła. Jeśli zaczniesz zwracać uwagę na nich- przegrasz. A jeśli skupisz się na celu, ledwo dostrzeżesz przeszkody.

Wytrwałość to podstawa sukcesu. Jeśli wystarczająco długo i głośno pukasz do drzwi, na pewno kogoś obudzisz. Więc zacznij już teraz!


Nieśmiałość

Philip G. Zimbardo w swojej książce stwierdza, że nie warto szukać definicji nieśmiałości, gdyż dla różnych ludzi oznacza ona coś innego. „Jest to złożona przypadłość, która pociąga za sobą całą gamę skutków – od uczucia lekkiego skrępowania, przez nieuzasadniony lęk przed ludźmi, aż do skrajnej nerwicy” – pisze (P.G. Zimbardo, Nieśmiałość). Nieśmiały może być skryty w sobie dziesięcioletni chłopczyk, który przyszedł na spotkanie z dorosłymi jak i z pozoru pewna siebie, atrakcyjna dziewczyna, która w kontakcie z nowo spotkanymi osobami wydaje się być swobodna i asertywna. Dla tej dziewczyny poza pewnej siebie i przebojowej jest metodą przezwyciężania swojej nieśmiałości.

Nieśmiałość utrudnia nawiązywanie nowych przyjaźni, przeżywanie radości z codziennych sytuacji, przeszkadza w wyrażaniu własnego zdania, poglądów a przez to w realizowaniu własnych dążeń i potrzeb. Sprawia, że osoby dotknięte tą „przypadłością” patrzą na siebie skupiając jak w soczewce wszystkie reakcje, zachowania i postrzegane wady. Nieśmiałość jest dobrym przyjacielem lęku, smutku i samotności. Ale tak nie musi być. Nieśmiałość można oswoić i nauczyć się nie uciekać od ludzi.

Zanim przejdziesz dalej, odpowiedz na pytanie:
Czy uważasz siebie za osobę nieśmiałą?
Tak            Nie
(naprawdę?)
Jeżeli odpowiedziałeś nie, to pomyśl o całej historii swojego życia i zastanów się:
Czy był w Twoim życiu okres, w którym uważałeś się za nieśmiałego?
Tak            Nie

Czy na któreś z tych pytań odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco? Zdecydowana większość ludzi w którymś momencie swojego życia jest nieśmiała lub tak siebie postrzega. Jak sobie pomóc?

Samoświadomość

Pierwszym krokiem do wyjścia z cienia jest samoświadomość. Wiedza o tym, co jest naszą mocną stroną, a co słabszą może, ku naszemu zdumieniu, odkryć prawdę o tym, że jesteśmy tak samo wartościowi, a może i bardziej, jak inni i nie ma żadnego (absolutnie żadnego!) powodu, aby się wstydzić i ukrywać siebie.

Do samoświadomości możemy również włączyć poznanie własnej nieśmiałości. Kiedy jesteś nieśmiała/nieśmiały? Większość osób, które tak siebie opisują, generalizują tą cechę na wszystkie sytuacje społeczne i interpersonalne, ale jak pokazują badania (a także doświadczenie życiowe i zdrowy rozsądek!) nieśmiałość zazwyczaj dotyczy wybranych, specyficznych sytuacji.

Odwrócona rola

Wielu aktorów, osób publicznych przyznaje, że są raczej osobami nieśmiałymi. Tak o sobie mówi Maciej Stuhr i Hilary Swank.  Teraz pomyśl o sobie i dokładnie opisz swoją nieśmiałość. Przywołaj konkretne sytuacje i reakcje, kiedy czujesz się niepewna/niepewny siebie. Zrób to jak najszczegółowiej. Możesz np. napisać: czuję się zdenerwowany, gdy muszę mówić do grupy ludzi. Następnie, pomyśl o sytuacjach, w których czujesz się pewna/pewny siebie. Zapisz swoje przemyślenia na kartce.

Lustro

W przezwyciężaniu nieśmiałości ważną rolę gra świadomość komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Pewność siebie można budować poprzez… kreowanie pewnej postawy. Odwróć kierunek zmian – zamiast zmiany w myśleniu, najpierw skup się na wrażeniu, jakie wywierasz na innych. Jak pokazują badania nad emocjami nawet wymuszona ekspresja emocjonalna realnie wpływa na przeżywane emocje i przekonania (Strack, 1988; hipoteza mimicznego sprzężenia zwrotnego).
Wyobraź, że jesteś reżyserem swojego własnego życia. Zastanów się nad sytuacją interpersonalną, w której czujesz się niepewnie. Spisz na kartce scenariusz sytuacji. Opisz dokładnie swoje zachowanie tak, jak osoby pewnej siebie, opisz zachowanie rozmówcy (innych aktorów), spisz didaskalia. A później… odegraj scenę przed lustrem lub we własnej wyobraźni.

Budowanie pewności siebie i walka z nieśmiałością to długi proces, jednak warto podjąć wyzwanie, aby lepiej poznać siebie i sięgać po własne marzenia. Marek Kamiński mówi: „Trzeba mierzyć wysoko!”. Dlaczego i Ty nie miał(a)byś osiągnąć tego, o czym naprawdę marzysz? Dzisiaj.

Nowe artykuły znajdziecie również na blogu Personii.
Dodane dnia 01 08 2011


Sprawdź, co nowego na blogu Marty

blog

Książka "Własny biznes" już w sprzedaży!

Książka

Aktualności

Sprzedawca Samochodów/ Handlowiec, Nr ref.: 34/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Kierownik Działu Sprzedaży, Nr ref.: 30/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Koordynator Biura, Nr ref.: 29/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Młodszy Specjalista ds. Eksportu – Rynek Szwedzki, Nr ref.: 28/2017

Personia jest firmą rekrutacyjno-szkoleniową, działającą na rynku od 2008 roku. Naszą domeną są...

Nasi Klienci:

design by Tomsky.pl | Copyright © 2008-2017 Personia Marta Woźny-Tomczak
F
a
c
e
b
o
o
k
yapıkredi kredi kartı borç sorgulama finansbank kredi kartı borç sorgulama akbank borç sorgulama enpara giriş turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme elektrik borcu ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski su fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme akbank direkt halkbank internet şubesi vakıfbank internet bankacılığı denizbank internet bankacılığı hgs yükleme tl yükleme işbankası borç sorgulama ogs yükleme enerjisa fatura ödeme clk akdeniz enerya fatura ödeme superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri bahis siteleri tipobet